Forum www.biernacki.fora.pl Strona Główna www.biernacki.fora.pl
Szukamy przodków
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Konstancja z Małachowskich Biernacka (1773-1839) - pisarka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.biernacki.fora.pl Strona Główna -> Sylwetki znanych i sławnych Biernackich
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Magda



Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 138
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 18:12, 16 Sty 2009    Temat postu: Konstancja z Małachowskich Biernacka (1773-1839) - pisarka

Konstancja z Małachowskich Biernacka (ur. 1773 w Działyniu, zm. 1839 w Małkowie) – polska pisarka.

Konstancja Biernacka była córką wojewody mazowieckiego i Katarzyny z Działyńskich - wojewodziańki gnieźnieńskiej. Około 1794 r. została trzecią żoną kasztelana sieradzkiego Pawła Biernackiego - starszego od niej o 33 lata - i zamieszkała w Parzenicach pod Piotrkowem, potem w w Bartochowie. Związana była ze swym stryjem, twórcą Konstytucji 3 Maja Stanisławem Małachowskim, z którym utrzymywała stałą korespondencję i bezpośrednie kontakty. Wybrała trafnie miejsce na rezydencję jej syna Stanisława (ojca Pawła) w Małkowie, gdzie następnie zamieszkała.

Zgromadziła cenny księgozbiór, kolekcjonowała pamiątki przeszłości, które jednak uległy rozproszeniu. Ocalało tylko kilkadziesiąt książek w jęz. francuskim należących obecnie do zbiorów muzealnych. Była autorką książek dla dzieci wyprzedzając w tym względzie Izabelę Czartoryską i Klementynę Hoffmanową. W 1816 r. opublikowała "Podróż z Włodawy do Gdańska i z powrotem do Nieborowa", gdzie w formie 32 listów opisała walory krajoznawcze przemierzanego w powozie kraju. W 1821 r. wydała "Opis stu nagród pięcioletniego Pawlunia ofiarowane ku zabawie jego rówieśnikom". Dziełko to jest opisem faktycznych zdarzeń, które miały miejsce w Bartochowie i spełniało rolę elementarza ułatwiającego naukę czytania. Ukazało się w kilku wydaniach, a dochód z tego tytułu został przeznaczony dla klasztoru ss. miłosierdzia w Sandomierzu. W 1829 r. ukazały się dwa tomu pierwowzoru encyklopedii dziecięcej pt. " Rozmowy Pawlunia z Babunią".

Zmarła w grudniu 1839 r. w Małkowie, pochowana została w Warcie, gdzie w klasztorze bernardynów wisi ufundowana przez synów i wnuków pamiątkowa tablica.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.biernacki.fora.pl Strona Główna -> Sylwetki znanych i sławnych Biernackich Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin