Forum www.biernacki.fora.pl Strona Główna www.biernacki.fora.pl
Szukamy przodków
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Hugon Biernacki, organmistrz

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.biernacki.fora.pl Strona Główna -> Sylwetki znanych i sławnych Biernackich
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
andrzej
Administrator


Dołączył: 26 Lis 2008
Posty: 151
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:21, 09 Gru 2008    Temat postu: Hugon Biernacki, organmistrz

W rejonie Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w pierwszej połowie XIX w. powstała firma Hugona Biernackiego ze Skępego z warsztatem organmistrzowskim w Osieku koło Płocka. Jego syn, Dominik Biernacki, uczeń swojego ojca, a także organmistrzów niemieckich, wybudował w roku 1914 nową firmę organową w Dobrzyniu nad Wisłą. Firma ta zaznaczyła się masową produkcją organów systemem fabrycznym, a jej instrumenty były znane nie tylko w Polsce, ale i na Litwie, na Ukrainie a nawet w Carskim Siole w Rosji. Wielokrotnie odznaczany medalami i nagrodami, sztukę organmistrzowską przekazał swoim synom: Dominikowi i Wacławowi Biernackim, którzy przenieśli firmę do Włocławka w roku 1928. Od 1935 roku firmę prowadzi zięć Biernackiego - Stefan Truszczyński oraz jego syn Włodzimierz , mający obecnie swoją firmę w Warszawie.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pfraczal



Dołączył: 27 Lis 2008
Posty: 349
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 12:54, 19 Gru 2008    Temat postu:

Hugo Ernest Biernacki zginął tragicznie w wypadku przy budowie organów, pozostawiając firmę w spadku jednemu ze swoich synów, 14-letniemu Dominikowi, który do pracy organmistrzowskiej przygotowywał się pod okiem swojego ojca oraz organmistrzów niemieckich.
Dominik (I) Biernacki (1870-1928) zbudował fabrykę w Dobrzyniu nad Wisłą. Wyposażył ją w urządzenia niemieckie. Zakład budował organy na skalę przemysłową, był jednym z większych zakładów w Polsce, zatrudniał ok. 80 osób. Dominik (I) Biernacki uzyskał tytuł „Dostawcy Dworu Carskiego”. Wykonywał instrumenty dla Królestwa, Litwy i Rosji.
W roku 1902 wykupił on od Wacława Przybyłowicza zakład w Płocku, gdzie na ok. dwa lata przeniósł działalność swojej firmy, powracając w 1904 roku z powrotem do Dobrzynia. Drugi syn Hugona, Wacław I, kształcił się u Jana Śliwińskiego we Lwowie. W 1908 roku przejął zorganizowaną przez Dominika I w 1905 filię fabryki w Wilnie. W 1912 roku bracia podzielili definitywnie firmę między siebie.W 1914 roku Dominik przeniósł siedzibę swojego zakładu z Dobrzynia do Włocławka. Z kolei Wacław I w 1919 przeniósł swoją firmę z Wilna do Warszawy, a w latach 30-tych wykupił firmę organową Adolfa Homana i Stanisława Jezierskiego. Po zakończeniu I wojny światowej reaktywowano filię zakładu w Wilnie. Nowym kierownikiem został siostrzeniec Wacława I, Roman Truszczyński. Po śmierci Dominika I w 1928 roku zakładem we Włocławku kierowali jego synowie: Wacław II (1901-1954) i Dominik II (1906-1970). W latach 30-tych ubiegłego stulecia ich firmę dosięga recesja gospodarcza. W 1934 odkupił od nich firmę włocławską zięć Dominika I, Stefan Truszczyński. Budował on organy pod swoim nazwiskiem aż do roku 1966. Wacław II we współpracy z Wacławem I kierował wileńską filią firmy w latach 1934-1939. Działania wojenne przerwały działalność firmy. Kompletnie zniszczona została infrastruktura warszawskiego zakładu. Po zakończeniu II wojny światowej Wacław I próbował reaktywować zakład, którego kierownictwo powierzył Józefowi Pacewiczowi. Tymczasem Wacław I założył własny zakład organmistrzowski w Krakowie. Współpraca między filiami krakowską i warszawską była bardzo ścisła. Ze względów formalnoprawnych Wacław I w 1950 założył w Krakowie drugi zakład organmistrzowski.
Po śmierci Wacława I jego spuściznę objęła córka, Wanda Biernacka. W 1956 rodzina postanowiła założyć w Krakowie zakład specjalizujący się w budowie kontuarów. Jego właścicielką została Wanda Biernacka. Wacław II wycofał się z działalności zawodowej w 1959 roku. Działalność firmy w Warszawie wznowił Dominik II w 1960 roku opierając się na sprzęcie i pracownikach Wacława I i Wacława II. Po jego śmierci w 1970 firmę objęła siostra Dominika II, Aleksandra Biernacka-Grandys. Zakłady warszawski i krakowski zakończyły ostatecznie działalność w latach 90-tych ubiegłego stulecia.

Fragment opracowania dotyczącego działalności firmy autorstwa Marcina Łęckiego [link widoczny dla zalogowanych], tam też więcej o Dominiku (I) Biernackim urodzonym 8. 12. 1870 r. w miejscowości Osiek.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez pfraczal dnia Pią 12:57, 19 Gru 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.biernacki.fora.pl Strona Główna -> Sylwetki znanych i sławnych Biernackich Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin