pfraczal
Dołączył: 27 Lis 2008
Posty: 349
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: Śro 10:38, 24 Gru 2008 Temat postu: Alojzy Prosper Biernacki herbu Poraj |
|
|
ur. 21 czerwca 1778 w Siąszycach w Kaliskiem,
zm. 8 września 1854 w Paryżu, ziemianin kaliski, członek opozycji sejmowej kaliszan, minister skarbu Rządu Narodowego w czasie powstania listopadowego.
Za cel życia postawił sobie zaszczepienie Polakom osiągnięć Zachodu w dziedzinie rolnictwa. Postanowił zreformować swój majątek i wprowadzić najnowsze osiągnięcia nauki. Uwolnił chłopów od pańszczyzny, którą prawdopodobnie zamienił na czynsze. Jako pierwszy w Polsce zaczął stosować płodozmian. Projektował budynki gospodarcze i ulepszał narzędzia rolnicze. Był jednym z czołowych działaczy pierwszej polskiej organizacji rolniczej - założonego w 1810 r. w Warszawie Królewskiego Towarzystwa Gospodarczo-Rolniczego i podobnego towarzystwa w Lipsku, W swoim majątku w Lututowie założył własnym sumptem szkołę rolniczą dla młodzieży chłopskiej.
W 1830 r. wszedł do sejmu jako poseł wieluński i włączył się w nurt walk parlamentarnych po stronie opozycji, której przewodzili bracia Niemojowscy. Był też posłem sejmu rewolucyjnego w 1831 r. Zwalczał wtedy dyktaturę gen. Józefa Chłopickiego, został członkiem komisji skarbowej, a następnie ministrem skarbu. Przedstawił sejmowi projekt rządowy przeniesienia chłopów na czynsze z prawem wieczystej dzierżawy i odkupu gruntów. Realizacja tego projektu miała być rozłożona na 10 lat.
Po upadku powstania udał się do Paryża gdzie działał w Towarzystwie Wychowania Narodowego, które 1 stycznia 1843 r. przeobraziło się w Szkołę Polską w Batignolles.
Ożeniony był z Marią Bischoffswerder, z którą miał dwie córki.
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|