Forum www.biernacki.fora.pl Strona Główna www.biernacki.fora.pl
Szukamy przodków
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Biernaccy z Wołynia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.biernacki.fora.pl Strona Główna -> Biernaccy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
andrzej
Administrator


Dołączył: 26 Lis 2008
Posty: 151
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 23:38, 12 Lut 2009    Temat postu: Biernaccy z Wołynia

BIERNACKI, nazwisko polskiej rodziny szlacheckiej, wylegitymowanej na początku XIX wieku w byłej Guberni Wołyńskiej Imperium Rosyjskiego, jako rodowita i odwieczna. Pieczętowali się Biernaccy w ramach Guberni Wołyńskiej Imperium Rosyjskiego herbami: Korczak, Lubicz, Poraj.

W ramach Prawobrzeżnej Ukrainy (Południowo-Zachodni Kraj) - dawny teren Rzeczpospolitej, współczesna Ukraina, guberni byłego Imperium Rosyjskiego: Kijowska, Podolska oraz Wołyńska. Biernaccy wylegitymowani:
Gubernia Kijowska – brak;
Gubernia Podolska – 8 rodzin;
Gubernia Wołyńska – 5 rodzin.

Na mocy decyzji Wołyńskiego Szlacheckiego Zgromadzenia Deputowanych na początku XIX wieku Biernaccy zostali uznani w przywileju szlacheckim z zapisaniem do Ksiąg Szlachty Guberni Wołyńskiej części pierwszej oraz szóstej*.

• - Do części I mieli być zapisani ci, których dowody szlachectwa nie sięgały dalej niż 100 lat wstecz od daty wydania Hramoty Katarzyny II oraz ci, którzy otrzymali szlachectwo z osobistego nadania panującego.
• - Część VI przeznaczona była dla szlachty starożytnej, składającej dowody szlachectwa sprzed 1685 r. (a więc – liczącej ponad 100 lat szlachectwa w 1785 r.) Tu wpisywano również rodziny pochodzące od kniaziów tatarskich, zachowujące tytuł książęcy, by odróżnić ich od innych kniaziów (potomków Ruryka, Giedymina i innych panujących).


Według rewizji ludności Imperium Rosyjskiego w roku 1832 – Gubernia Wołyńska, Biernaccy - rodzina obszernie rozgałęziona. Zamieszkują Biernaccy w powiatach:
- kowelski – 1 rodzina;
- łucki – 3 rodziny;
- nowogradwołyński – 2 rodziny;
- ostrogski – 2 rodziny.
- zasławski – 1 rodzina;
- żytomierski – 3 rodziny.

Sprawę o szlacheckim pochodzeniu osób z rodu Biernackich sprawdzała Centralna Rewizyjna Komisja w Kijowie pomiędzy lat 1840 a 1846. Uznała dowody przedstawione przez rodziny Biernackich z Podola oraz Wołynia za niewystarczające i rozkazała Podolskiemu oraz Wołyńskiemu Szlacheckiemu Zgromadzeniu Deputowanych wyłączyć ten ród prawidłowej część rodzin z Ksiąg Szlachty nie chodziło o wszystkich rodzinach z Guberni Wołyńskiej.

W tym miejscu podkreślić trzeba wyraźnie, iż brak dowodów i nie zaliczenie do szlachty rosyjskiej nie odbierało szlachectwa polskiego, jednakże brak przywilejów tego stanu w świetle rosyjskiego prawodawstwa, prowadził nieuchronnie do deklasacji.

Trzeba pamiętać, iż system rosyjski zrobił wszystko, aby oddzielić właścicieli ziemskich od reszty Polaków. Tylko ci pierwsi byli uznawani za szlachtę i można stwierdzić jednoznacznie, że około 1846 roku, po zakończeniu prac Kijowskiej Komisji Rewizyjnej zrównanie: szlachta (dworjanstwo) = właścicieli ziemscy zostało oficjalnie zrealizowane.

Na początku XX wieku w ramach Guberni Wołyńskiej Biernaccy posiadali własność ziemską:
- Włodzimierz syn Agafona nieruchomy majątek wyceniony w 1925 rubli w mieście Żytomierz;
- Jan syn Konstantego 18 dziesięcin ziemi we wsi Wigurycze i Szprachi gmina Czarukowska powiat Łucki.

Źródło: Marcin Jarmoszka


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.biernacki.fora.pl Strona Główna -> Biernaccy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin